Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Pomoc materialna o charakterze socjalnym

Uchwała nr I/8/15 Rady Gminy Stary Dzierzgoń

z dnia 31 marca 2015r.

w sprawie ustalenia regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Stary Dzierzgoń

 

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 14a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tj. Dz. U. 2013 r., poz. 594, zm. poz. 645 i 1318 oraz z 2014 r. poz. 379 i 1072.) i art. 90f ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tj. Dz. U. 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.
1) Rada Gminy Stary Dzierzgoń uchwala, co następuje:

§ 1. 1. Ustala się regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Stary Dzierzgoń.

2. Pomoc materialna o charakterze socjalnym może być udzielana w formie:

1) stypendium szkolnego,

2) zasiłku szkolnego.

§ 2. 1. Ilekroć w uchwale jest mowa o:

1) ustawie o systemie oświaty - rozumie się przez to ustawę z dnia 7 września 1991 r.
o systemie oświaty (tekst jednolity Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późń. zm.),

2) ustawie o pomocy społecznej - rozumie się przez to ustawę z dnia 12 marca 2004 r.
o pomocy społecznej (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r. poz. 163 z późń. zm.),

3) ustawie o świadczeniach rodzinnych - rozumie się przez to ustawę z dnia 28 listopada 2003 r.
o
świadczeniach rodzinnych (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r. poz. 114 ),

4) k.p.a. - rozumie się przez to ustawę z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r. poz. 267 z późń. zm.),

5) uczniu lub innej osobnie uprawnionej - rozumie się przez to osoby wymienione w art. 90 b ust. 3
i 4 ustawy o systemie oświaty, które mają miejsce zamieszkania na terenie Gminy Stary Dzierzgoń,

6) miejsce zamieszkania - rozumie się przez miejscowość, w której uczeń lub inna osoba uprawniona przebywa pod wskazanym adresem z zamiarem stałego pobytu,

7) rodzina - osoby spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące.

§ 3. 1. Stypendia szkolne, zgodnie z ustawą o systemie oświaty, może otrzymać uczeń lub inna osoba uprawniona, znajdująca się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie - tj. nieprzekraczających kwoty, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy
o
pomocy społecznej, ustalonych na zasadach określonych w art. 90 d ust. 8 ustawy o systemie oświaty, w szczególności gdy w rodzinie tej występuje co najmniej jedna z niżej wymienionych okoliczności:

- bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania,

- gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.

2. Wysokość miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawnionego do uzyskania prawa do stypendium ustala się zgodnie z art. 8 ust. 3-13 ustawy o pomocy społecznej na podstawie przedłożonych przez ucznia lub jego rodziców zaświadczeń albo oświadczeń o uzyskiwanych dochodach przez wszystkich członków rodziny ucznia lub w przypadku, gdy rodzina korzysta ze świadczeń z pomocy społecznej, na podstawie zaświadczenia albo oświadczenia o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.

3. Oświadczenia, o których mowa w § 3 ust. 2, składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.". Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

4. Wysokość stypendium szkolnego, przysługującego w formach określonych w § 4 uchwały
w
zależności od sytuacji materialnej ucznia (osoby uprawnionej) bez względu na formy udzielonej pomocy wynosi miesięcznie nie mniej niż 80% kwoty, o której mowa w art.6 ust. 2 pkt 2 ustawy
o
świadczeniach rodzinnych i nie może przekraczać miesięcznie 200% kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych.

§ 4. 1. Stypendium szkolne może być udzielone uczniowi zamieszkałemu na terenie Gminy Stary Dzierzgoń w formie:

1) Całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą.

2) Pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym na podstawie całkowitej lub częściowej refundacji przedstawionych dowodów wydatkowania środków własnych, w tym w szczególności na:

a) zakup podręczników, lektur, encyklopedii, słowników, atlasów i innych książek pomocniczych do realizacji procesu dydaktycznego,

b) zakup sprzętu komputerowego, akcesoriów oraz programów komputerowych, pokrycie kosztów abonamentu internetowego,

c) zakup artykułów szkolnych i piśmiennych,

d) zakup plecaków, tornistrów, obuwia i stroju sportowego na zajęcia wychowania fizycznego oraz innego wyposażenia uczniów wymaganego przez szkołę,

e) zakup obuwia, ubrania,

f) zakup pomocy dydaktycznych niezbędnych do pracy na lekcjach w danym typie szkoły i profilu kształcenia,

g) zakup biurka, fotela, krzesła do biurka, okularów korygujących wzrok.

3) Całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania (dotyczy uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz słuchaczy kolegiów nauczycielskich, kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych).

4) Świadczenia pieniężnego, jeżeli na podstawie okoliczności niezależnych od woli osoby uprawnionej oraz organu przyznającego stypendium, udzielenie pomocy we wskazanych w pkt. 1, 2 i 3 formach jest niemożliwe.

5) Świadczenia pieniężnego, jeżeli organ przyznający stypendium uzna, że w przypadku słuchacza kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych przyznanie pomocy w formie, o której mowa w pkt. 1-3, nie jest celowe.

2. Stypendium szkolne może być udzielone w jednej lub kilku formach jednocześnie
i
realizowane w zależności od formy przyznanej pomocy w okresach innych niż miesięczne lub jednorazowo.

3. Stypendium szkolne jest udzielane w następujący sposób:

1) poprzez bezpośrednią wpłatę środków na rzecz podmiotu, wobec którego uczeń jest zobowiązany do uiszczenia należności w przypadku, o którym mowa w § 4 ust. 1 pkt 1.

2) poprzez zakup przez Gminę niezbędnych przedmiotów i przekazanie ich uczniowi.

3) poprzez refundację poniesionych przez ucznia (jego rodzica lub opiekuna) wydatków na podstawie przedstawionych dowodów wydatkowania środków własnych.

4) poprzez wypłatę przyznanego stypendium szkolnego w gotówce w kasie tut. Urzędu -
w
przypadku, o którym mowa w § 4 ust. 1 pkt 4-5.

§ 5. 1. Warunkiem ubiegania się o przyznanie stypendium jest złożenie wniosku w Urzędzie Gminy w Starym Dzierzgoniu wraz z dokumentami wskazanymi we wniosku do dnia 15 września danego roku szkolnego, a w przypadku słuchaczy kolegiów do dnia 15 października danego roku szkolnego.

2. W uzasadnionych przypadkach, wniosek o przyznanie stypendium szkolnego może być złożony po upływie terminu, o którym mowa w ust. 1.

3. Wzór wniosku o stypendium szkolne i zasiłek szkolny stanowi załącznik niniejszej uchwały.

4. Stypendium szkolne jest przyznawane jednorazowo na okres nie krótszy niż miesiąc i nie dłuższy niż 10 miesięcy w danym roku szkolnym, a w przypadku słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb specjalnych - na okres nie krótszy niż miesiąc i nie dłuższy niż 9 miesięcy w danym roku szkolnym.

5. Stypendium przyznawane jest na wniosek osób określony w art. 90n ust. 2 i 3 ustawy
o
systemie oświaty.

6. Terminy udzielania stypendium określone zostaną w decyzji o przyznaniu stypendium.

§ 6. 1. Stypendium szkolne nie przysługuje uczniowi, który otrzymuje inne stypendium
o
charakterze socjalnym ze środków publicznych, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Uczeń, który otrzymuje inne stypendium o charakterze socjalnym ze środków publicznych, może otrzymać stypendium szkolne w wysokości kwoty, która łącznie nie przekracza dwudziestokrotności kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych,
a
w przypadku słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych
i
kolegiów pracowników służb społecznych - osiemnastokrotności kwoty, o której mowa w art. 6 ust.
2 pkt 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych.

§ 7. 1. Zasiłek szkolny przyznaje się uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego, w szczególności:

1) pożaru,

2) kradzieży,

3) wypadku,

4) nagłej choroby w rodzinie,

5) śmierci członka rodziny,

6) innych okoliczności utrudniających prawidłowe funkcjonowanie rodziny i utrudniających naukę ucznia.

§ 8. 1. Zasiłek szkolny może być przyznawany w formie:

1) świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym;

2) pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjny - na zasadach określonych w § 4 ust. 1 pkt 2.

2. Wysokość zasiłku szkolnego nie może przekroczyć jednorazowo kwoty stanowiącej pięciokrotność kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r.
o
świadczeniach rodzinnych.

§ 9. 1. Warunkiem przyznania zasiłku szkolnego jest złożenie wniosku w Urzędzie Gminy w Stary Dzierzgoniu wraz z udokumentowaniem okoliczności zaistnienia zdarzenia losowego.

2. O wysokości i formie zasiłku szkolnego decyduje Wójt Gminy Stary Dzierzgoń
na podstawie złożonego wniosku, kierując się indywidualną oceną skutków zdarzenia losowego.

3. O zasiłek szkolny można ubiegać się w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące
od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku.

§ 10. W przypadku ustania przyczyn stanowiących podstawę przyznania stypendium szkolnego mają zastosowanie przepisy art. 90o ustawy o systemie oświaty.

§ 11. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Stary Dzierzgoń.

§ 12. Traci moc uchwała: Nr II/10/11 Rady Gminy Stary Dzierzgoń z dnia 29 marca 2011 roku.

§ 13. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego.

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny